logo

II Zjazd w Pile nad Czarną

Na dzień 13.09.2003 r. Chrystian i Alicja Albert zaprosili nas na II Zjazd do Piły nad Czarną. Oczywiście organizatorką tego Zjazdu była Barbara Kłosowicz Krzywicka. Już w kwietniu przyjechałyśmy do Piły aby uzgodnić szczegóły. Dojazd do posesji prowadzi bitą drogą przez całą wieś Dąbrowa, a potem piaszczystą drogą nad którą pochylają się przeurocze wiekowe świerki. Już przy ogrodzeniu powitał nas szpaler młodych modrzewi, a zza nich wyłoniła się olbrzymia posiadłość z czerwonej cegły. Jakiż to piękny zakątek na skraju Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. Dawniej szumiała tu puszcza, którą sobie Car upodobał na polowania. Pozostałością po niej są wiekowe dęby , zwłaszcza jeden z przepięknie uformowaną koroną. Stary silny olbrzym jak się okazało ma około 500 lat. Zapytałam właścicieli czy jest jakoś nazwany. Odpowiedziano że nie. To czy nie można go nazwać od imienia I założyciela tej osady z linii Konopackich Feliks? Nasi gospodarze wyrazili na to zgodę tak więc mieliśmy przygotowany jeden punkt zjazdu. Po 4 miesiącach od tej wizyty spotkaliśmy się na Zjeździe. Dzień 13.09.2003 r. okazał się dniem nie pechowym, bo pogoda nam dopisała. Był kolejny piękny dzień babiego lata.
Od godz. 9.00 zaczęli przyjeżdżać pierwsi goście. I tym razem wiele osób widziało się po raz pierwszy. W odnalezieniu skoligaconych gałęzi pomagały plansze z drzewem genealogicznym wykonanym przez Barbarę. Zawieszono je na ścianie salonu. Zjazd rozpoczęła Barbara, a następnie Chrystian Albert opowiedział nam o losach jej mieszkańców i ciekawych dziejach tej osady. Po obiedzie i zrobieniu wspólnego zdjęcia rodzina udała się na spacer po Pile. Na chwilę zatrzymano się pod dębem, aby go „ochrzcić” imieniem Feliks.
Barbara wraz z Chrystianem zaprosiła rodziny Konopackich na dalszy spacer po włościach. Nieliczni Pytlewscy pozostali na miejscu. Czas ten wykorzystali na naradzenie się i ustaleniem terminu następnego Zjazdu w roku przyszłym. Po powrocie wszystkich ze spaceru Lucjan Pytlewski zaproponował, aby następny Zjazd odbył się we Włoszczowie. Propozycja została przyjęta.
Za rok spotykamy się 11.09. we Włoszczowe.

Kornelia z Pytlewskich - Major